متن مصاحبه علی شهیدیان اکبر
بسمه­ تعالی

مصاحبه با کارآفرینان1- لطفا به طور خلاصه خودتان و شرکتتان را معرفی بفرمائید؟
علی شهیدیان موسس مالک و رئیس هیات مدیره شرکت ارتعاشات صنعتی ایران هستم. شرکت ارتعاشات صنعتی ایران با سابقه 40 ساله، فعالیت خود را از سال 1370 با تولید و ساخت لرزه گیرهای پلاستیکی آغاز و طی سالیان با توسعه محصولات خود اینک به عنوان یکی از بزرگترین و بهترین شرکتهای طراح و تولید کننده اتصالات انعطاف پذیر صنعتی، اتصالات لاستیکی ، اتصالات پارچه ای ، شلنگهای صنعتی و هیدرولیک و ... مطرح می باشد که دایره وسیعی از صنایع مادرش نفت، گاز،پتروشیمی،آب،برق ، سیمان و تاسیسات را درحوزه کاری خود تحت پوشش قرار می دهد.

2- از دیدگاه شما کدام ویژگی فردی بیشترین تاثیر را در موفقیت شما داشته است؟ معتقدم که هر انسانی با کارو تلاش و تعیین یک هدف مشخص و بکارگیری جدیت،صبر و پشتکار و از همه مهمتر با یاری گرفتن از  ایزد الهی حتما به موفقیت می رسد. بنده هم از این قاعده مستثنی نیستم.

3- آرمان و آرزوی شما(چشم انداز کسب و کار) در آستانه، شروع کسب و کار چه بوده است؟ راه اندازی مجموعه ای صنعتی، کارآمد جزء آرمانهای همیشگی من بوده است و خوشحالم که با تلاش فراوان توانسته ام این شرکت را از یک دفتر کار 20 متری اجاره ای و کارگاهی کوچک به مساحت 200 متر، هم اکنون به شرکتی معظم و موفق در صنعت کارخانه ای 20/000 متر مربع فضا و نیروی کاری 200 نفر برسانم بی شک توسعه و جذب نیروهای متعهد و متخصص و پیشرفت صنعتی و خود کفایی کشور در این حوزه صنعنی، چشم انداز همیشگی بوده و هست.

4_ آیا خود را فردی موفق میدانید؟ تا چه حد؟ موفقیت امری نسبی است از آنجایی که تقریبا از صفر شروع به کار کردم و سختیهای فراوان را تجربه کردم و با تلاش و کار شبانه روزی و پله به پله موفق شدیم که شرکت را به نقطه کنونی برسانیم بلی. ولی از نظر دستیابی به اهدافی که هنوز به آن نرسیده ایم و که اگر موانع و یا سایر شرایط مهیا بود و به آن دست می یافتیم خیر ولی در حالت منصفانه می توانم بگویم تقریبا خود را موفق می دانم و به آینده بسیار خوشبین هستم.

5_ شما سهم شانس را در موفقیت تا چه حدی ارزیابی می کنید؟به قول یک مثل ژاپنی هر کسی که به پشتکار خود ایمان دارد، به شانس اعتقادی ندارد بنظر من سهم شانس در زندگی تقریبا صفر است و انسان بسته به میزان تلاش و همت خود، استفاده از فرصتهای پیش آمده، امکان رسیدن به موفقیت و آرزوهای خود را دارد چون به نظر من زندگی و کار بلیط بخت آزمایی نیست.

6_ آینده کسب و کار خود را درکوتاه مدت و دراز مدت چگونه می بینید؟ طبیعتا هر شرکتی و سازمانی آینده خود را با برنامه ریزیهای کوتاه مدت و بلند مدت تاحدودی ترسیم می کند. اما جواب به این سوال با توجه به ابهام موجود در وضعیت عمومی اقتصادی کشور بخصوص با توجه به مشکلات عدیده تولید کنندگان سازمانی است و فکر نمیکنم کسی بتواند بطور روشن پاسخی برای این سوال داشته باشد. اما همیشه توسعه شرکت از نظر مهندسی و صنعتی و تولید و بهره گیری از توان نیروی متخصص و تحصیلکرده داخلی بخش مهمی از برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت شرکت بوده است.

7- مهمترین دغدغه ای که اکنون با آن مواجه هستید چیست؟با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و سختیهای مضاعفی که بر دوش تولید کنندگان سنگینی می کند، در حال حاضر حفظ نیروهای کاری و نگهداشتن توان اقتصادی شرکت برای ادامه راه جز مهمترین پیشروی مدیران شرکت است.

8- بزرگترین نگرانی شما برای کسب و کار چه بوده است؟
بی شک یکی از برزگترین نگرانیهای هر تولید کننده ای که با خون دل خوردن و تحمل مشقات فراوان توانسته است رشد کند و در بازار سهمی برای خود دست پا کند رقابت با هجوم محصولات مشابه خارجی (آن هم از نوع بی کیفیت و ارزان) درسطح بازار محصول است که متاسفانه باعث کم لطفی برخی مشتریان می شود که نهایتا این مسئله حتی در کارآفرینی و ایجاد اشتغال نیر موثر خواهد بود.

9- آیا به طور تمام وقت کارخود را دنبال می کنید؟ اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟پس از حدودا 15 سال کار تقریبا شبانه روزی و صرف بهترین سالهای جوانی در راه اندازی و ارتقای شرکت به نقطه کنونی در حال حاضر امر مهم و اجرائی شرکت را به عهده افراد تحصیلکرده قرار داده ام و نظارت عالیه بر کار آنها دارم و در ساعت های غیر کاری، ورزش و موسیقی می پردازم.

10- مشکلات موجوددر بازارکار و اقتصاد از دیدگاه شما(تولید، عرضه و فروش)به نظر من کالاهای بی کیفیت و ارزان و بی نام و نشان از کشورهایی مثل چین در کنار کم توجهی به تولید کنندگان از طرف مسئولین، یکی از مهمترین مشکلات موجود در بازار کاری تولیدی در کشور است که متاسفانه شاهد هستیم برخی از بازرگانان و بازاریان نیز جهت رسیدن به سود بیشتر و کم خطرتر،به جای نزریق سرمایه به تولید و کارآفرینی، با ظلم به تولید کنندگان و مصرف کنندگان داخلی، چنین محصولاتی را به بازار عرضه می کنند.

11- نظرتان درمورد انجمن های صنفی و غیر دولتی همچون کانون کارآفرینان چیست؟نقش وجود انجمن ها و کانون های صنفی (NGO) بسیار مفید و برای هر جامعه ای که قصد پیشرفت دارد ضروری است. به این دلیل که کانونها و انجمن های غیر دولتی با وصل شدن به یکدیگر مثل یک شبکه متحد و کارآمد، انعکاس نظرات فعالان آن بخش، نهایتا در دفاع از حقوق اعضای خود موفق تر خواهند بود.

12- به نظر شما اینگونه انجمن ها میتوانند در پیشبرد اهداف کارآفرینان مثمر ثمر باشند؟بلی اتحاد و همبستگی و حمایت بیشتر اعضای آن، قدرت اجرایی بیشتر و موثرتری پیدا خواهند کرد در نتیجه اهداف آن انجمن ها مشخص خواهد شد.

13- به نظر شما کانون کارآفرینان در چه هدفی متمرکز شود موفقتر خواهند شد؟ طبیعتا با توجه به فشارهای فعلی، حمایت از کارآفرینان باید یکی از اهداف اصلی باشد. مشخصی کردن اهداف ملموس و قابل دستیابی واقع بنیانه که مورد اعضای کانون و کارآفرینان برتر باشد و استفاده از تجربیات آنها درترسیم این اهداف، قطعا موفقیت بیشتری درپی خواهد داشت که حاصل آن هم برای کارفرمایان و هم برای کارگران مفید و موثر خواهد بود.

14- توضیحات: به عنوان پیشنهاد نکته ای را عرض می کنم کانون کارآفرینان به نظر من  می تواند کمک عمده  به کارآفرینان و صاحبان صنایع عرضه کند:
در راستای حمایت از کارگاهای تولیدی و کارآفرینی که سهم زیادی در اشتغال دارند، با بهره گیری از پتانسیل بانکها و نهادهای مالی توان مالی اعضای خود، حتی با راه اندازی صندوق قرض الحسنه، نقش موثری در بالارفتن بازدهی کارگاهها کوچک و صنایع خود داشته باشد.تاریخ بروزرسانی : 1392/10/04